+90 (532) 313 23 32info@adakonfor.com

Zig-Zag Doğal Havalandırma Sistemi

Neden Zig-Zag?
Zig-Zag panjur sistemi adından da anlaşılacağı gibi her türlü hava şartında endüstriyel binalarda ve depolarda sürekli ve kesintisiz yüksek hacimli havalandırma sağlamaktadır. Zig-Zag, endüstriyel binalar için özellikle yüksek ısı üreten fırınlara, enerji santrallerine, petrokimya sanayiine kesintisiz doğal havalandırma sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. Aşırı sıcaklık ve ısıya maruz kalan yüzeylerde tam performans sağlar. Bu sistemin panjur panelleri kesintisiz havalandırma sağlarken aynı zamanda her türlü hava şartında içeriye su almayacak şekilde aerodinamik olarak tasarlanmıştır. Zig-Zag hem çatılarda hem de duvarlarda kullanılabilecek bir üründür, çatıda %3 eğim yeterlidir. Aerodinamik olarak tasarlanan kanatları kesintisiz havalandırma ve su almazlık sağlar. Yağmur suyu nereden gelirse gelsin alt kanallardan tahliye olarak yan kanallara taşınmaktadır. Havalandırma gövdesi yağmur girişini engelleyen, sesi yansıtan fakat sürekli hava giriş çıkışına izin veren bir dizi labirent panjur kanatlarından ve kanallardan meydana gelmiştir. Otomatik kapanma seçeneği ile gereksiz ısı kayıpları önlenir ve hava girişi düzenlenir. Bu seçenek elektrik motorludur ve gerek algılayıcılarla gerekse de manual olarak kontrol edilir. Panjur kanatları contalıdır, kapalı olduğu zaman hava geçirmez. Bütün havalandırma tertibatı pres kaplamasız veya polyester boyalı olarak teslim edilir.

Bazı özellikleri:
– 24 saat kesintisiz havalandırma sağlar ve Doğal havalandırma ile iç hava kalitesini artırır.
– Hiçbir hava şartından etkilenmeden en şiddetli yağışlarda ve sağanakta bile işlevini görür, kesinlikle su almaz.
– Yangın esnasında açığa çıkan duman ve ısının dağılmadan tahliyesini sağlar.
– Rahat taşınır ve kolay monte edilir.
– 10 yıl garantilidir.
– Zig-Zag ünitelerinin tamamı alüminyumdur.
– Çatıda yatay durur, istenilirse dikey olarak cam yerine monte edilebilir.
– Yapı üzerinde yükseklik yapmaz, rüzgar yükü yaratmaz.
– Dayanıklıdır, hafiftir. (20-25 kg/m2)
– Hava girişi ve deşarjı için uygundur.
– Doğal aydınlatma ile enerji tasarrufu sağlar.
– Ses yapmaz, gürültü emicidir.
– Fabrikasyondur, hazır sevk edilir, hızlı ve kolay monte edilir.
– Bünyesindeki tel kafes yardımıyla içeriye yabancı madde, kuş girişini engeller.
– Elektrik motorlu veya motorsuz teslim edilir.
– Motorlu sistemin ayarlı kanatları sayesinde hava debisi ayarlanır, gerekirse hava akışı kesilir.

Duman Tahliyesi Nasıl Çalışır?
Doğal duman tahliyesi tavana yerleştirilen hava çıkışları, duvarların alt taraflarına yerleştirilen hava girişleri ve mümkünse duvarların üst taraflarına yerleştirilen hava çıkışları sayesinde doğal termik yükselme olgusundan yararlanarak, dumanı insanların bulunduğu seviyenin üzerindeki sabit bir tabakaya çıkarır. Bu sınırın altında az miktarda duman bulunan tabaka varken, onun üzerinde siyah ve zehirli yangın gazı tabakası bulunur.
Duman, ısı ve sıcak yangın gazları gibi bir yangında oluşan tepkime ürünleri, odanın içinde yukarıya yükselir ve tavanın altında duman ve yangın gazlarından oluşan bir tabaka oluşturur. Bu yangın gazı tabakası yangın devam ettikçe yoğunlaşır ve en kısa zamanda odanın tamamı dumanla dolmuş olur. Doğal duman tahliyeleri sayesinde termik yükselme prensibinden yararlanılarak bu tabaka yangın henüz oluşma evresindeyken doğrudan dışarıya aktarılır. Doğal bir duman tahliye tesisinin avantajı, artan sıcaklıklarda artan çekme gücü sayesinde fazladan oluşan duman gazı hacminin dışarıya atılmasının mümkün olmasında yatmaktadır.

 

Zig-Zag ayrıntılı bilgiler broşürü: Zig-Zag Doğal Havalandırma Özellikleri