Havuz kapama sistem seçimi 

ADAKONFOR ürün yelpazesi içerisinde yer alan iki çeşit havuz kapatma sistemi vardır, orijinal olarak raylı sistemler ve son zamanlarda ortaya çıkan raysız havuz kapatma sistemleri.

Hangisinin en iyi olduğuna karar vermek ilk bakışta yapılamayabilir, aslında iki havuz kapama sistemi arasındaki temel farklılıklara bir göz atmak gerekir. Bu karşılaştırmayı yapmak için üretim yelpazemizde yer alan iki ürünü ele alarak olayı daha somut hale getirmekte fayda vardır. Her iki ürün de tarafımızca üretildiğinden gözünüzde canlandırması daha kolay olacaktır.

Havuz kapatma sistemi ürün karşılaştırması için şu önemli kriterleri göz önüne alıyoruz : kolay kullanım, sistem performansı, estetik, güvenlik, tasarım ve fiyat.

Kullanım kolaylığı. Prensipte her iki havuz kapatma yapısı da rahatlıkla açılabilmesi gerekirken, raylı havuz kapatma sistemleri çok daha kolay hareket ederler ve açılım için yalnızca bir kişi yeterlidir. Raysız havuz kapatma sistemleri ise açılım için en az iki kişiye ihtiyaç duyar. Açılım sırasında yapının rotasından şaşmaması ve yanlış yönlenmemesi için için iki kişi şarttır aksi takdirde tek taraftan itilen moduller yanlış yöne gider ve sonuç olarak daha zor açılırlar.

Sistem performansı. Performans söz konusu olduğunda her iki sistem de eşit gözükmektedir. Her ikisi de yüksek izolasyon değerlerine sahiptir, taşıyıcı profilleri eşittir, arzu edilen kaplama malzemeleri kullanılabilir ki hepsinde polikarbonat levhalar kullanılmaktadır.

Estetik. Genel estetik görünümde iki kavram öne çıkmaktadır. Birinci olarak kullanılan malzemeler ve ikinci olarak da yapının toplam yüksekliğidir. Estetiği ön plana alan yatırımcılar için raysız havuz kapatma sistemleri diğerine üstünlük sağlar gibi gözükse de teknik gereksinimler çoğu yerde raysız havuz kapatma sistemlerine izin vermemektedir. Estetik olsun yerde ray gözükmesin derken ani esen bir rüzgarda yapıyı karşı komşunun bahçesinde bulabilirsiniz. Tabi raysız havuz kapatma sistemlerini üretenler biz her türlü tedbiri aldık, kilitlendiğinde uçması imkansız deseler de burada insan faktörü devreye girmekte ve unutulan bir kilit bütün yapının uçmasına neden olmaktadır.

istanbul  2016